19/10/2019
227

Güven

Adana Sekoya Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezinden merhaba; @suphanaytekin isimli instagram hesabımdan afirmasyon, Türkçesi ile olumlama mesajları göndermeye başladım. 30 gün boyunca her gün sabah sizlerle afismasyonlar paylaşacağım. Sabah uyandığınızda güne bu afirmasyonlarla başlamak sizi güne daha iyi hazırlayacaktır. İki söz bir büyüdür, kendinizi olumlu cümlelerle büyüleyin lütfen.

Bugünün afirmasyonu, güven. Güçlü bir olumlamadır, çünkü kişiyi tepeden tırnağa değiştirir. Güveni her yerde her şey de insan da, yediğimiz içtiğimiz de, giydiğimiz de ararız, hayvan da, doğa da eşya da yani canlı cansız her şey de. Bize ait olsun olmasın çevremizdeki her şey güven vermelidir, bütün varlıkların doğal duygusu budur ve bizler bu doğal duyguyla hareket eder ve yaşarız. Hayatımızın tam içinde olanlar güvenimizin mimarlarıdır. Anne-babamız, kardeşlerimiz, akrabalarımız, arkadaşlarımız, işverenlerimiz, çalışanlarımız, büyüdüğümüz ev, okuduğumuz okul, yürüdüğümüz cadde, bindiğimiz araba, tatil mekânları gibi her şey dâhildir. Sağlam bir yapıya sahipsek onların eserini, zayıf bir yapıya sahip isek yine onların eserini görebiliriz. Bu şu demek değildir; tüm faturayı onlara keseceğimiz. Hayır; asıl mimar içeride, diğerleri sadece zenginliklerimiz. En önemlisi kendimize olan güven. Peki, ne durumda biliyor muyuz? Bizler özgüvenimizin iç mimarıyız, bu soruları kendimize sorarak farkındalıklarımızı oluşturalım.

 • Güvenle yaşıyor musun?
 • Güvenle konuşuyor musun?
 • Güvenle besleniyor musun?
 • Kendini sabote edip daha sonra kendine olan güveni sarsıyor musun?
 • İstediğin şey olmadı diye hemen kendine olan güvenin azalıyor mu?
 • Bir iş, bir görüşme, bir randevu durumunda illa biri elinden mi tutmalı?
 • Kalabalıklar içinde kaybolmak işine mi geliyor?
 • Yapabilecek potansiyelin var ama kendine olan güvenin seni bir adım öteye götürmüyor mu?
 • Fark edilmek senin için radara yakalanmak demek mi?
 • Bazı zaman ve durumlarda vücudun kasılıyor, nefes almakta zorluk mu çekiyorsun?
 • Hakkın olanı bilip, hakkını savunamıyor musun?

Bu ve benzeri soruları daha da abartarak yazabilirim. Çünkü hepsi ve daha fazlası ile yaşamda karşılaşıyorum, insan kaynakları uzmanı olarak ve profesyonel yaşam koçu olarak değerler çalışması bana bu verileri veriyor.  

Louise Hay, harika bir kadın harika bir yazar birçok insanın ufkunu açıp hayatına yön vermiştir. Benim yaşamıma da harika dokunuşları oldu ve hala ondan faydalanıyorum.  Louise Hay, güven duygusunun eksik olduğu insanlarda bir takım hastalıkları araştırarak bulmuş ve kaleme almıştır. Louise Hay’a göre; alerjiler, anüs sorunları, apandisit, bebek astımı, vücut kokusu, denge kaybı, iştah sorunları gibi birçok rahatsızlık ya da hastalık güven eksikliğinden kaynaklanır. Özgüveni olumlamalarla beslediğinizde ve sonra yaşamınızın doğal hali olduğunda değiştiğinize tanık olacaksınız. Bu şu anlama geliyor, düşünce de başlar, zihinde güçlenir ve fiziksel olarak somutlaşır.Mevcut tedavinizi hekiminizle devam ederken, zihninizi ve duygularınızı da olumlamalarla siz tedavi edebilrsiniz. Böylece holistik iyileşmeyi başlatmış olursunuz.

Adana da profesyonel yaşam ve sprituel koç olarak buna benzer duygular ve düşünceler üzerine bilinç-bilinçaltı çalışmaları, nlp teknikleri, çakra dengeleme seansları gibi çalışmaları yapmaktayım.

Adana’da kişisel gelişim merkezi olarak bizler değişim ve dönüşüm için buradayız.

Yazımın sonuna gelirken; kendi içe dönük konuşmamı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kendime güveniyorum çünkü hep atmam gereken adımları attım.

Kendime güveniyorum çünkü iç sesimi hep sevgiyle dinledim.

Kendime güveniyorum çünkü denemek son derece normal ve güvenli.

Kendime güveniyorum çünkü defalarca başardım.

Kendime güveniyorum çünkü iç huzuruna sahibim.

Böyle güçlü ve güven dolu olduğum için de şükürler olsun.

Bugünün ipucu; kırmızı bir kıyafet giyebilir ya da kırmızı bir aksesuar kullanabilirsiniz.

Gün içinde sık sık derin nefesler alabilir ve nefes alırken güçlüyüm ve güvendeyim diye içinizden tekrar edebilirsiniz. Gün içinde bir kişiye “sana güveniyorum” deyin. Bu gerçekten güvendiğiniz bir kişi olsun. Sonra yine kendinize söyleyin. Gününüz mucize ötesi geçsin…

Süphan Aytekin

Profesyonel Yaşam ve Sprituel Koç